Georges Guynemer


Georges-Marie Guynemer (d. 24 Aralık 1894, ParisFransa - ö. 11 Eylül 1917, Poelkapelle yakınları, Belçika), I. Dünya Savaşı'ndaki en ünlü Fransız savaş pilotlarından.

Paris'te ki Stanislas Koleji'nin en iyi ve en yaramaz öğrencisi olan Georges Guynemer,derste kâğıttan uçaklar yaparak hocalarının başına atardı.Georges,onaltı yaşında koleji bitirdikten sonra ailesinden gizli olarak havacılık çalışmalarına başladı.Daha sonra babası ona ne olmak istediğini sorunca"hiç şüphe etmeden havacı olacağım"cevabını vermişti.

1914'te savaş patladığı zaman hava kuvvetlerine girmeye çalıştığı ama çok zayıf olduğu gerekçesiyle kabul edilmedi bu olay esnasında 20 yaşında olan Georges inadından vazgeçmeyerek 1915'te Pau'daki havacılık okulunu bitirerek "Leylekler" adlı filoya pilot olarak katıldı.İlk uçağını 19 Temmuz 1915'te düşürdü.


Kullandığı Uçaklardan Biri  SPAD S.XIII

Bu ufak tefek yapılı fakat sınırsız bir cesarete sahip,keskin ve sert bakışlı pilot,"İhtiyat Charles" adlı uçağıyla durmadan düşman uçaklarıyla çarpışmak için fırsat kolluyordu.Bir defasında yaralandı ama yaraları iyileşir iyileşmez uçmaya devam etti.Guynemer 23 yaşına geldiğinde 50 Alman uçağı düşürerek, yüzbaşılığa yükselmiş ve dördüncü dereceden "Legion d'honneur" nişanı almıştı.11 Eylül 1917'de bir hava muharebesinde kayboldu şövalye ruhuna sahip olan bu adam "Ne zaman bir düşman uçağı düşürsem için için üzülürüm" derdi.

0 yorum: